Megnyílt a Szekszárd Tudásközpont a nagyközönség előtt. Az egykori laktanya helyén az Illyés Gyula Könyvtár és a Tolna Vármegyei Levéltár új otthonát, a ZÁÉV teremtette meg.
Koncertekkel, kiállításokkal irodalmi – és gyermekprogramokkal várta az érdeklődőket az elmúlt napokban a Szekszárd Tudásközpont. Az új létesítmény ünnepélyes megnyitóját zárt körben ma tartották.
Épületséta keretében fedezhették fel a látogatók csütörtöktől a Modern városok program keretében 7,3 milliárd forintból felépített, 3500 négyzetméteres bruttó alapterületű létesítményt.
A barnamezős beruházásban megvalósított Szekszárd Tudásközpontot a ZÁÉV Építőipari Zrt. építette fel. Az épület engedélyes és kiviteli terveit az Építész Alkotóműhely Kft. készítette.
Az egykori honvédségi laktanya helyét az Illyés Gyula Könyvtár és a Tolna Vármegyei Levéltár modern, kétszintes épülete foglalta el. A két intézményből 300 ezer kötet és 10 kilométernyi iratanyag költözött a modern környezetbe.
A szekszárdi könyvtár korábbi Széchenyi utcai épülete a források szerint, hazánk első olyan építménye volt 1945 után, amelyet kifejezetten könyvtár céljára emeltek. Az intézmény azonban olyan ütemben fejlődött, hogy a megnyitása után pár éven belül szűkössé vált.
A ma ünnepélyesen is átadott Tudásközpont L alaprajzra emelt építményének aulája összefűzi a könyvtár és a levéltár részleget. Előbbi helyiséghez kapcsolódik még a ruhatár, a kávéház és a rendezvényterem, ahol akár 200 fős eseményeket is tarthatnak.
A tudásközpont két szintjén:
Az összesen több mint 6000 négyzetméteres épület: 3140 nm-es földszintre, 1812 nm-es első, és 1109 nm-es második szintre tagolódik. A könyvtár, előadó- és oktatótermek összesen 1788 négyzetmétert foglalnak el.
A leváltárban kialakítottak 778 négyzetméteren egy kétszintes tömörraktárat. A beépített síneken és elektronikusan mozgatható irattári tároló állványrendszerein 2923 polcfolyóméternyi tárolókapacitás áll rendelkezésre. A vármegye levéltára várja a kutatókat.
Az akadálymentesített épületbe négy felvonót telepítettek. A tetőfelületre 3×152 darab napelem panelt helyeztek, összesen 150 kWp teljesítménnyel. Az okosépület közel 0 energiaigénnyel működik majd.
Hatvankét felszíni parkolóhely és harminc kerékpártároló biztosítja a járművek elhelyezését. A kivitelezés során a tudásközpont környezetét úgy alakították ki, hogy a külső tereiben – 5200 négyzetméternyi zöldfelület áll rendelkezésre - akár rendezvényeket is tarthassanak.
A létesítmény az elméleti oktatást és a tanórán kívüli egyetemista élet megteremtését szolgálja majd, amelyet éjjel-nappal használhatnak a hallgatók.