A népi építészeti program támogatásával újabb védett épületeket újítanak fel az építészeti örökség őrzéséért többször díjazott Tolna megyei Závodon.
A 300 lakosú, völgységi településen kilenc épület felújítására nyertek el támogatást az ingatlanok tulajdonosai, a munkákat ez év végéig kell befejezni - mondta Szász Gábor, a Závod Értékeiért Közalapítvány elnöke az MTI-nek.
Az épületek többsége lakóház, amelyek közül néhányon átfogó rekonstrukciót végeznek, másokon a homlokzatot, nyílászárókat, egy-egy épületrészt újítanak fel - tette hozzá. Az ingatlanok között egy ipari épület, az egykori závodi malom egy cselédlakása is szerepel.
A felújítandó házak az 1800-as évek végétől 1935-ig terjedő időszakban épültek, arculatukat archív fotók segítségével állítják vissza.
Závodra 1718-ban települtek be Fulda környéki svábok, a 18-19. század fordulóján ők alakították ki a község építészeti megjelenését, amelyet a széles ganggal, sok lakószobával rendelkező épületek jellemeznek.
A faluban az 1980-as évektől kezdve fordítottak kiemelt figyelmet az egységes falukép megőrzésére, 2002-től helyi rendelet is védi a tradicionális sváb építészeti értékeket. A védett objektumok listáján jelenleg 91 lakóház, kápolna, feszület szerepel. Az utóbbi évtizedekben a községben álló mintegy 120 épület közül több mint ötvenet állítottak helyre.
Az alapítvány 2010-től háromszor nyújtott - a jelenleginél szerényebb mértékű - támogatást az eredeti arculatot visszaállító felújításokhoz. A községben 2014-ben korabeli módon újra felépítettek egy, a közeli Lengyelen az 1700-as évek végén készült favázas - fachwerk - házat is. A magántulajdonban lévő épület jelenleg bemutató házként helytörténeti kiállításnak ad helyet, és gyorsan népszerűvé vált az iskolák körében.
Závod több elismerésben részesült az örökségvédelemért tett erőfeszítéseiért: 2004-ben Podmaniczky-díjat, 2007-ben örökségvédelmi nívódíjat, 2017-ben az ICOMOS - az UNESCO műemlékvédelmi szervezete - nemzeti bizottságának példaadó műemlékgondozásért díját kapta meg.
Bár harminchárom évet töltött el egy munkahelyen és nem gondolkodott a váltáson, a Paks II. projekt mégis elcsábította Bohus Róbertet, aki úgy gondolja: ennek a beruházásnak olyan nívója, hírneve van, amiért érdemes volt ezt a lépést megtenni. A cég programelem-felelőse tapasztalt projektmenedzserként került márciusban a két új blokk létesítését koordináló társasághoz.