Együttesen több száz milliárd forintos magyarországi nagyberuházást tervező japán cégekkel tárgyalt a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) hivatalos látogatáson Japánban tartózkodó parlamenti államtitkára.
Több vállalatról van szó, amelyek az autóiparban és a megújulóenergia-iparban működnek, a tárgyalásokat hivatalosan is megindították arról, hogy milyen céllal és feltételekkel jönnének Magyarországra - mondta el Magyar Levente az MTI-nek telefonon kedden.
Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a japán-magyar kapcsolatok egyre intenzívebbek, már több mint 160 japán cég van jelen Magyarországon, amelyek több tízezer embernek adnak munkát. A japán vállalatok kiemelkedő hozzáadott értéket jelentenek a magyar gazdaságnak, különösen azokban az iparágakban, amelyeket a leginkább érinti a negyedik ipari forradalomnak nevezett átalakulás. Japán a technológiai fejlesztések hazája, és ezeket a technológiákat Magyarországon is meghonosítják az itt beruházó cégek - emelte ki.
Fontos témája volt a Japánban folytatott megbeszéléseknek a magyar élelmiszerexport helyzete. Magyar Levente felidézte, hogy az ágazat sok kárt szenvedett az elmúlt években főként a sertéspestis és a madárinfluenza miatt.
Japán a magyar élelmiszertermékek legnagyobb ázsiai felvevőpiaca. Magyarország ezen a területen is szeretné javítani a kapcsolatokat, és kiterjeszteni az együttműködéseket, ezért nagy japán élelmiszer-felhasználókkal, például étteremláncokkal tárgyalnak magyar alapanyagok beszállításáról, amelyek jelentős mennyiséget tudnának venni. Ez komoly segítség lenne a magyar termelőknek és a hazai feldolgozóiparnak - tette hozzá Magyar Levente.
Az államtitkár kitért arra is, hogy hétfőn megnyitották Tokióban a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség irodáját. Magyar Levente úgy látja, a kirendeltség fontos központja lehet a szerteágazó külkereskedelmi kapcsolatoknak, de főként az élelmiszeriparnak jelenthet nagy perspektívát Japánban, mert a kisebb cégeknek, például a hazai élelmiszer-feldolgozóknak szükségük van a közvetítésre.
Felidézte, a látogatás tágabb keretét az jelenti, hogy idén 150 évesek a japán-magyar diplomáciai kapcsolatok. Ennek jegyében egyebek mellett nagy sikerű kulturális eseményeket, koncerteket, kiállításokat, bemutatókat szerveznek a két fővárosban.