A tavalyi év árrobbanása felemás volt, vannak megyék, ahol még csökkentek is az ingatlanárak az ingatlannet.hu felmérése szerint. Az ingatlan.com portál a januári jelentős áremelkedés után lassuló növekedésre számít, és elemzésében szintén beszámol területi különbségekről.
A tavalyi év áttörést hozott az ingatlanpiacon, de ez a növekedés felemás volt - derül ki az ingatlannet.hu elemzéséből, amelyben 257 ezer ingatlan adatait értékelték ki. Közleményük szerint az ingatlanpiaci növekedés ellenére több megyében tavaly tovább csökkentek a lakóingatlanok árai. Somogy megyében 12, Tolnában 7 százalékkal mérséklődtek az eladási árak, de Nógrádban, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun-Szolnok megyében is csökkenés volt.
Az elemzés szerint főként a családi házakra nem volt kereslet. Zala és Heves megyében szinten maradtak, Baranyában, Borsod-Abaúj-Zemplénben, Komárom-Esztergomban és Vas megyében összességében kissé emelkedtek a lakóingatlanok értékei, a lakásárak növekedésének köszönhetően.
A jobban teljesítő Veszprém, Csongrád, Fejér, Hajdú-Bihar és Győr-Moson-Sopron megyében a lakáspiac 12-20 százalékkal is nőtt, a családi házaknál pedig stagnálás, vagy minimális emelkedés volt.
Az abszolút nyertesek közé tartozik Budapest, valamint Békés, Pest és Bács-Kiskun megye, ahol a családi házak eladási ára is 7-17 százalékos növekedést mutatott, a lakásárak pedig 8-27 százalékal emelkedtek.
Az ingatlannet.hu elemzése szerint a 2016-ban bevezetett változások, így a lakásépítés általános forgalmi adójának csökkentése és a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) kibővítése alapvetően új helyzetet teremt, és megváltoztathatja az eddigi tendenciákat.
Januárban országos átlagban 6 százalékkal nőtt a 60-150 négyzetméteres új lakások ára, de a különböző városokban jelentősek a különbségek - derül ki az ingatlan.com összeállításából, amely több mint 85 ezer hirdetés alapján vetette össze az új lakások, a telkek és a használt lakások január végi kínálati árait a december végi árszinttel.
Az országos átlagos telekár szintén 6 százalékkal emelkedett december vége és január vége között. A fővárosban átlagosan 7, Győrben 28, Székesfehérváron 4 százalékkal drágultak a telkek, ugyanakkor Szegeden 3, Egerben pedig 5 százalékkal csökkentek az ingatlanportál adatai szerint.
Országos szinten a 60-150 négyzetméteres használt lakások átlagára 1,7 százalékkal emelkedett egy hónap alatt. Budapesten a kínálati árak 3 százalékkal haladták meg a december végi értéket, Győrben, Székesfehérváron és Debrecenben 2,8-3,3 százalék közötti volt a növekedés.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint az új lakásoknál bekövetkezett, havi szinten jelentősnek mondható 6 százalékos drágulás elsősorban a kormányzati támogatások, azon belül is a csok miatti felfokozott várakozásokkal magyarázható.
A szakértő az MTI-hez eljuttatott elemzésben kifejtette, érdemes óvatosan kezelni az új lakások és telkek januári drágulását, ez az áremelkedési ütem várhatóan lassulni fog.
A jelenlegi trendeket értékelve Balogh László ugyanakkor közölte: aki családi házat szeretne építeni, annak érdemes mielőbb megvásárolnia a telket. A fokozódó kereslet miatt a kínálat egyre korlátozottabb lehet, azaz elfogyhatnak a házépítésre alkalmas telkek.
Az ingatlan.com szakembere szerint az új lakás vásárlását tervezőknél viszont fordított a helyzet. Nekik érdemes kivárniuk, amíg tízezres nagyságrendben jelennek meg az új lakások a piacon, mert azok mérsékelhetik az árak növekedését, esetleg az árakat is, a jelenlegi kilátások alapján azonban nem valószínű, hogy ez 2017 előtt bekövetkezik.
mti