Zoltán egy GPS jeladóval a hátán indult Afrikába szeptember 20-án.
Zoltán egy fekete gólya, akit testvérével, Kornéllal együtt ért az a megtiszteltetés, hogy webkamera előtt bújt ki a tojásból és cseperedett fel, majd június 23-án egy GPS jeladót kapott a hátára, hogy a szakemberek követni tudják vonulási útját.
A Márvány-tengert Rodostó mellett repülte át, majd Törökország, Szíria és Izrael következett. Sharm el Sheikh-től keletre átrepült a Szuezi-öböl felett, és Egyiptomból a Nílust követve érkezett Szudánba.
A Gemenc Zrt., a Duna-Dráva Nemzeti Park, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a Baja Ifjúsági Természetvédelmi Egyesület célja , hogy jobban megismerjék a fekete gólyák életmódját, és olyan helyeken is figyelemmel tudják kísérni a madár útját, ahol a terepi megfigyelés nem lehetséges. Az útvonal kirajzolódásával föltérképezhetőek a vonulás során adódó veszélyforrások, valamint pontos információk kaphatók arról, hogy a madár nappal vagy éjjel mozog, naponta mennyi időt tölt mozgással, mekkora utat tesz meg, a vonulás során megszakítja-e az útját, és hogy hol telel.
A kb. 20 grammos jeladót mellény rögzíti a madár hátára úgy, hogy mozgásában nem korlátozza az állatot. A jeladó a GPS helymeghatározó által megadott földrajzi koordinátákat SMS üzenetként küldi el egy erre specializálódott számítógépes rendszerre, ahonnan az adatok bármikor letölthetőek és a madarak által megtett út térképen is megjeleníthető.
Magyarországon jelenlegi ismereteink szerint mintegy 380-420 pár fekete gólya fészkel, közülük kb. 40 pár a Gemencben. Az itteni populáció mai tudásunk szerint a világ legnagyobb népsűrűségű fekete gólya állománya.
Keresik a kivitelezőt a XVI. században épített vadnai öreg vízimalom belső tereinek felújítására és gépészetének működőképessé tételére, valamint az 1800-as években emelt istálló és parókia épületeinek rekonstrukciós munkáinak elvégzésére.