2024.04.26, Péntek

A pénzügyi szektor digitalizációja jelentősen csökkentheti a készpénzhasználatot

MTI

2018.11.28. 14:00

A pénzügyi szektor digitalizációja jelentősen csökkentheti a készpénzhasználatot, Magyarországon a GDP mintegy 15 százalékát teszi ki a forgalomban lévő készpénz, a készpénzhasználat költsége évente 400-450 milliárd forint - mondta a Pénzügyminisztérium pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkára szerdán Budapesten, a Mastercard szervezésében megtartott Tech Show című konferencián.

Hirdetés

Balogh László kiemelte: az Európai Unió államaiban átlagosan a GDP 8 százalékát adja a forgalomban lévő készpénz mennyisége. A pénzügyi szféra digitalizácójával a készpénzhasználat ráfordításainak legalább a felét meg lehetne spórolni - mondta.

A pénzintézetek "rohamléptekben" készülnek az azonnali fizetések rendszerének jövő év közepén történő bevezetésére, ez is hozzájárulhat ahhoz, hogy Magyarországon  nagymértékben visszaszoruljon a készpénz használata. A helyettes államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy az új technológiák használata során mind a pénzintézeteknek, mind a fogyasztóknak az eddigieknél nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a a veszélyek, a kockázatok kezelésére, az úgynevezett kibervédelemre.

Rámutatott: ehhez elengedhetetlen a pénzügyi ismeretek bővítése, indokolt a pénzügyek tudatos kezelése, amelynek részét kell, hogy képezze a pénzügyi innovációk kockázatainak felismerése.

Magyarország elkötelezett abban a vonatkozásban, hogy az ország pénzügyi rendszere nyitott legyen a pénzügyi innovációkra, amelynek része a legújabb pénzforgalmi szolgáltatások és a készpénzkímélő fizetési eszközök használatának ösztönzése, térnyerése - hangsúlyozta Balogh László.

Gazdaságdigitalizációkészpénz