Annyit hallunk manapság az új családi otthonteremtési kedvezményről (csok), hogy lassan már mindenki tisztában lesz a részletekkel. De mintha egyelőre hiányozna a másik oldal: hol is építhetik fel új otthonaikat azok a családok, akik három gyermeket vállalnának?
Sokan elsőként valószínűleg a nagyobb településekre gondolnak lehetséges helyszínként. Talán azért, mert – esetleg kényszerűségből – már most is városban élnek.
Az új csok-ot viszont azok is igényelhetik, akik természetközelben szeretnének lakni. Tudjuk, akár a tanyákon, nem közművesített telkekre épülő házakra is lehet támogatást kérni.
Mi most dr. Schmidt József polgármester segítségével a Vas megyei Káldot ajánljuk olvasóink figyelmébe, amely sok szempontból ideális választás lehet. Soroljuk is, hogy miért.
Káld madártávlatból
Kiknek ajánlható Káld?
Azoknak,
*akik egy tradíciókat ápoló, de a jelentős számú fiatalságnak köszönhetően folyamatosan fejlődő településen képzelik el az életüket.
*akik kertvárosi környezetben, de a külvilágtól nem elszakadva szeretnének élni.
*akik mezőgazdasági tevékenységet kívánnak végezni akár fő-, akár mellékállásban. Előbbihez nagy segítség lehet a falu által indított őstermelői program, amelyhez bárki csatlakozhat.
Milyen telkek és házak találhatók a községben?
Önkormányzati és magántulajdonú üres, közművesített telkek várják a leendő káldiakat, amelyekre saját igényeiknek megfelelő házat építhetnek.
Telkek
Eladó, kifejezetten gazdálkodásra alkalmas, régi építésű házak is találhatók a településen, amelyek 3-4 ezer négyzetméteres telkeken állnak.
A tervekben szerepel egy geotermikus energiát használó lakópark építése is, amelynek a tervezése már elkezdődött. A közösségi házakban 55-100 négyzetméter alapterületű lakások kapnának helyet. A beruházás a fizetőképes kereslet függvényében valósul meg.
Első világháborús emlékmű
Fiatalos község
A csaknem 1100 lelkes Káldon hatvan százalék az aktív korosztály, a 18-59 évesek aránya. Ebből következően a település ideális a gyermekes, vagy gyermekvállalás előtt álló pároknak, hiszen nem csak ők, hanem a gyermekeik is megtalálják a korosztályukba tartozókat.
Káld mindenhez közel van
Vas megyén belül Sárvár vagy éppen Szombathely épp úgy nem távolság, mint mondjuk a Balaton. Ha Káldon él, szinte szó szerint "le tud ugrani" a magyar tengerre.
Óvoda és általános iskola
Káldon két és fél éves kortól óvodába járhatnak a gyermekek.
Éppen ebédhez készülődnek az ovisok
Az intézmény épületét egyébként a közeljövőben teljesen felújítják és bővítik is, így a jelenlegi épület megszépülve, terasszal, játszótérrel, új óvodakerttel áll majd rendelkezésre.
Így fog kinézni az óvoda a felújítás után
A község általános iskolája az óvodához hasonlóan alapítványi fenntartású. „Jobbak vagyunk, mint egy városi iskola” – tartják az intézményben. Az állítás megalapozottságát jelzi az intézményben működő minőségbiztosítási rendszer. A legmodernebb eszközökkel felszerelt iskolában a gyerekek az órákon többek között tabletet használhatnak.
Tanóra az általános iskolában
Az általános iskola befejezése után sem feltétlenül kell kiszakadniuk a fiataloknak a megszokott közegükből, hiszen a sárvári, a celldömölki és a szombathelyi középiskolák a jó tömegközlekedésnek köszönhetően autóbusszal könnyen elérhetők.
Dr. Schmidt József polgármester saját életével is példát mutat: Káldon nőtt fel, és családjával jelenleg is ott él, amellett, hogy ő a település első embere, a helyi patikát is működteti. Utóbbiból következik, hogy a káldiaknak nem kell máshova menniük gyógyszereikért.
Munkalehetőség
Káldon nincsenek nagyobb üzemek és más munkáltatók, de a környéken stabil munkahelyeket kínáló cégek találhatók, amelyek folyamatosan igénylik az új munkaerőt. Jól megszervezett a munkavállalók szállítása például a sárvári ipari parkba, vagy éppen Sopronkövesdre. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a munkába járás mindössze annyi időt vesz igénybe, mintha valaki a fővárosban a pesti oldalról a budai oldalra járna dolgozni.
Káldon szeszfőzde is működik. Az utóbbi évek tapasztalata szerint a községben is egyre többen látnak fantáziát a gyümölcstermesztésben, illetve a pálinkafőzésben.
Egészségügyi ellátás
A községben védőnői szolgálat működik.
A gyermek és a felnőtt háziorvos minden nap rendel, valamint fogorvos praktizál.
Az új háziorvosi rendelő nem csak külsőleg szép, az ajtón belépve is huszonegyedik századi körülmények fogadják a betegeket
Nyugodt, hangulatos környezet, jó közbiztonság
A településen nincs átmenő forgalom, így a nyugalom garantált. Ez az a község, ahol kerékpárral még a gyermekeknek is biztonságos közlekedni.
A közbiztonság is jó, a legnagyobb problémát az jelenti, ha egy portáról kiszökik a kutya.
Sportolási lehetőségek
A település központjában szabadidőpark található, ahol kivilágított foci-, kosárlabda-, valamint pentaquepályán lehet sportolni. Káld sportélete aktív, hiszen tájfutó egyesülete országos hírű, a pingpongcsapat országos bajnokságokon vesz részt.
Közvetlenül a település mellett található a Farkas-erdő, amely amellett, hogy természetjárás, sportolás, baráti programok helyszíne lehet, remek turisztikai célpont is
Közösségi élet
Asszonykórus épp úgy megtalálható a községben, mint kertbarát kör. Összességében elmondható, Káldon erős a civil mozgalom. A különféle rendezvények (legyen szó akár baráti összejövetelekről is) lebonyolítására kiváló helyszín a faluház.
Üzletek, szolgáltatások
Az élelmiszer jellegű vegyesbolt hétfőtől szombatig egész nap nyitva tart, de a szépészeti szolgáltatások (fodrászat, kozmetika) is helyben megtalálhatók. A lakásépítés, illetve -felújítás esetén pedig helyben élő mesteremberekhez lehet fordulni.
Káld Község Önkormányzata
9673 Káld, Berzsenyi utca 19.
Elérhetőségek:
Telefon: +36-95 / 470-167
Fax: +36-95 / 470-167
E-mail: [email protected]
Honlap: www.kald.hu
Ügyfélfogadási idő
Hétfő: 8:00-16:00
Kedd: Nincs
Szerda: 8:00-16:00
Csütörtök: 8:00-16:00
Péntek: 8:00-13:00
Várhatóan 2025 utolsó negyedévére készül el a zöldmezős beruházás.